Wyroby ręcznie filcowane

- czyli wełną malowane...

Wszystkie produkty wykonane ręcznie metodą filcowania na mokro z wełny merynosa ,jedwabiu i innych dodatków mających wpływ na ich wygląd oraz niepowtarzalne wzornictwo.

Nuno Felting czyli filcowanie na mokro to technika filcowania tkanin, opracowana przez Polly Stirling w Australii, około roku 1992. Nazwa pochodzi od ja...

- czyli wełną malowane...

Wszystkie produkty wykonane ręcznie metodą filcowania na mokro z wełny merynosa ,jedwabiu i innych dodatków mających wpływ na ich wygląd oraz niepowtarzalne wzornictwo.

Nuno Felting czyli filcowanie na mokro to technika filcowania tkanin, opracowana przez Polly Stirling w Australii, około roku 1992. Nazwa pochodzi od japońskiego słowa "nuno", czyli tkanina . Technika ta łączy włókno luzem, zwykle wełnę, z tkaniną taką jak np siatka z jedwabiu, tworząc lekki filc. Włóknami możemy całkowicie pokryć tkaninę tła lub mogą być użyte jako dekoracyjny wzór, który pozwala na pokazanie podłoża.

Wyrób zrobiony techniką nuno często zawiera kilka warstw luźnych włókien połączonych w celu wygładzania kolorów, przejścia faktur lub dopracowania wzoru projektu aby uzyskać najciekawszy efekt końcowy. Technika ta-bardzo uniwersalna, jest jednocześnie bardzo wdzięczna-pozwala na tworzenie wyrobów delikatnych, wzorów malowanych wełną a twórca ma ogromną satysfakcję z jej możliwości oraz efektu końcowego.

Proces filcowania nuno jest szczególnie przydatny do wytwarzania lekkich, artystycznych i niepowtarzalnych  tkanin do wyrobu odzieży. Użycie jedwabiu lub innej delikatnej tkaniny o luźnym splocie tworzy w filcu warstwę stabilizującą, która jednocześnie może być bardzo cienka lub wręcz prawie przezroczysta a wzór może być tylko ornamentem.

Tkaniny takie jak nylon, muślin lub inne mogą być używane jako tło filcowe, co daje szeroki zakres efektów teksturalnych i kolorów.

Nuno jest niezwykle wszechstronną techniką. Możemy dzięki niej wykonywać wyroby w wielu gramaturach, które mogą mieć dużo różnych zastosowań: od sukienek, szali, torebek, płaszczy po grube okrycia i buty. Wszystkie różnią się ilością warstw, które nakładamy na siebie.Przy bardzo grubych wyrobach może ich być nawet kilkanaście czy kilkadziesiąt.

Do filcowania nie musimy używać  tylko wełny owczej-najczęściej jest to najcieńsza wełna merynosów -ok 16-18 mikronów. Istnieją setki innych włókien, które mogą być wplatane czy nakładane i filcowane podczas pracy-każde z nich ma swoje właściwości i dzięki ich zastosowaniu możemy uzyskać różnorodne efekty. Stosuje się  wełnę wielbłądzią, lamę, alpakę, moher, kaszmir, angorę, włókna bambusowe, jedwabne, loki owcze i wreszcie włókna syntetyczne jako ozdobnik. Piękne są zarówno sukienki wyjściowe, ślubne, szale jak i płaszcze czy torebki lub biżuteria.

Potrafimy wykorzystać dużo możliwości jakie daje ta technika, uwielbiamy malować wełną a tworzenie ciekawych efektów jest naszą pasją.

Tworzymy i filcujemy nasze szale i torebki w Łodzi ale zamówienia realizujemy wszędzie-bez ograniczeń! Tyle kolorów i wzorów ile naszych pomysłów i zdolności manualnych.

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty- zrobimy dla Ciebie coś na specjalne zamówienie lub możesz wybrać coś gotowego ze sklepu.

Wejdź i zobacz !

Więcej

Wyroby ręcznie filcowane Jest 38 produktów.

na stronę
Pokazuje 1 - 12 z 38 elementów
Pokazuje 1 - 12 z 38 elementów